Místo užití: Historická replika
Brummelův dům, arch. Adolf Loos, Plzeň, 1928 - 1929
Adolf Loos patřil ke světově uznávaným architektům počátku 20. století. V průběhu let žil a tvořil ve střední a západní Evropě - především ve Vídni, ale i v Paříži, Brně, Praze a Plzni. Manželé Brummelovi se znali s Loosem z Vídně, znali také byt rodiny Hirschů, který se jim velmi líbil, a rozhodli se požádat Loose o přestavbu rodinného domu v Husově ulici v podobném stylu. Loos tuto zakázku přijal a přestavěl tento původně jednopatrový dům se sedlovou střechou a historizujícím průčelím, vystavěný v roce 1886 plzeňským stavitelem Eduardem Krohou.
V domě, který je v současnosti otevřený pro návštěvníky, se zachovala původní koupelna, jejíž keramické obklady pro dům zhotovila rakovnická továrna v Horní Bříze na keramické zboží RAKO. Bílé obkládačky 15 x 15 cm s jednou či dvěma klopenými hranami doplňuje černo – bílá listela, typická pro tehdejší dobu. Loos velmi pečlivě zvažoval výběr firem, se kterými spolupracoval, přičemž hlavním kritériem byla kvalita. Vybíral nejen řemeslníky (kde dával přednost místním firmám), tak i dodavetele zařízení interiérů. Vzhledem k časovému odstupu a historickým převratům v druhé polovině minulého století, přetrvalo málo tehdejších firem, které by navíc archivovaly záznamy o výrobcích dodaných Loosovi a byly schopny ještě dnes dodat jejich identické repliky.
V případě revitalizace interiéru Jana a Jany Brummelových mohli takto restaurátoři využít dvou dosud existujích firem: firmy F.O.Schmidt z Vídně, která byla hlavním Loosovým dodavatelem (v Husově ulici se jedná o většinu mobiliáře, krb a tapety) a firmy RAKO, dnes LASSELSBERGER, vyrábějící stále keramické obklady značky RAKO, která byla schopna vyrobit chybějící listely v koupelně.