Místo užití: Ostatní , Série: Extra
Žít v obklopení zeleně a zároveň mít veškerou občanskou vybavenost na dosah ruky, to je přání mnoha lidí. Oceňovaný bytový komplex v okresním městě na severu Slovenska sází na kvalitní veřejný prostor i kvalitní architektonické zpracování včetně atypických detailů a solidních materiálů.
Kvalita především
Zárukou opravdu dobrého výsledku bývá v architektuře zpravidla soutěž, ve které se sejde hned několik nápadů, ze kterých si investor může vybrat ten nejlepší. Tak začal také poměrně ambiciózní projekt využití rozvojového území v patnáctitisícovém Kysuckém Novém Městě, které se nachází na severozápadě Slovenska. Soutěž vyhrál slovenský ateliér SLLA a loni byla dokončena první etapa tohoto rezidenčního projektu, který se nachází v bezprostřední blízkosti řeky Kysucy.
Projekt mezi ostatními podobnými záměry vyniká svým důrazem na vytvoření opravdu kvalitního prostoru pro život obyvatel. Kromě úzkého propojení s okolní zelení je to také zajištění občanské vybavenosti v podobě obchodů, sportovního a volnočasového centra a mateřské školy s ohledem na budoucí obyvatele bytů, které budou pravděpodobně z větší části tvořit mladé rodiny. Novou zástavbu koncipovali architekti tak, aby se mezi domy snadno orientovaly i děti.
Prostor mezi jednotlivými domy proto slouží nejen pro parkování automobilů, ale najdeme tu také dětské hřiště, komunitní zahradu, prostranství pro piknik a relaxaci včetně pingpongových stolů. Podobně jako veřejný prostor jsou i byty řešeny variabilně tak, aby vyhovovaly široké škále potenciálních obyvatel: přízemní s menší předzahrádkou, v patře pak s balkonem, lodžií nebo střešní s terasou.
Individualizované bydlení
Pro jednotlivé, tvarově různorodé domy, navrhli architekti vizuálně propojující prvky. Fasády všech domů tvoří hladce omítané stěny v pískovcovém odstínu, se kterými ladí světlé okenní rámy. Jemné akcenty pak představují doplňky v šedé barvě v podobě zábradlí lodžií, kovových konstrukcí zvýrazňující kubickou hmotu balkonů, okapů nebo oplechování plochých střech.
Aby architekti usnadnili orientaci obyvatel, rozhodli se hlavní vchody do jednotlivých domů pojmout netradičně a věnovat jim individuální péči. O jejich podobu se postarali výtvarníci Marek Ormandík, Ivica Markovičová, Veronika Cvinčeková, Mišo Ormos a Oto Hudec. Ivica Markovičová, Oto Hudec a Veronika Cvinčeková zvolili pro svá díla námět řeky. Pro první umělkyni symbolizuje přirozené plynutí života a rozmanitost událostí, které přináší, zatímco Oto Hudec se zaměřil na pojetí řeky jako vodního živlu. „Ruce na obraze symbolizují meandry řeky, dlaně o ni citlivě pečují a zároveň její tok usměrňují,“ vysvětluje hlavní motiv svého obrazu výtvarník. „Voda, řeka, obzor, sen. Já sním o místě, kde hnízdí supi bělohlavé a živel vytvořil nevídanou krásu,“ říká ke svému pojetí tématu Veronika Cvinčeková. Vstupní prostor čtvrtého z domů ozvláštňují strážní andělé Marka Ormandíka. Jeho malby také zpestřují prostor hřiště ve vnitrobloku.
Možnosti keramiky
Malby a grafiky vypálené na keramické dlaždice najdeme například právě ve vchodových prostorách domů. Keramické obklady jsou výrobky šetrné k životnímu prostředí. Architekti spolu s odborníky, výrobci obkladů RAKO, vybrali sérii Extra, která disponuje obdélníkovými i čtvercovými formáty variabilních rozměrů, což umožňuje jejich kreativní využití. Série nabízí jak obkládačky, tak dlaždice s různými povrchy v barevné škále odstínů béžové a šedé a čtvercové dlaždice s jemně stěrkovaným reliéfem, které splňují potřebné požadavky na mrazuvzdornost a protiskluznost. Skvěle tak vyhovují zvýšeným nárokům provozu společných prostor, a to jak v interiéru, tak exteriéru.
„V případě bytového komplexu Kamence jsme jen v jeho první etapě dodali více než 1600 m2 dlaždic formátu 45x45 cm, které doplnily plochy dlaždic o rozměrech 60x60 cm, a to v různých barvách. Ucelený estetický dojem pak dotváří doplňky v podobě tzv. schodovek a soklů, které jsou ideální pro elegantní a funkční řešení schodišť vyhovující technickým normám," upřesňuje technický poradce značky RAKO, L'udovít Bulla.