Lepení velkoformátových obkladů a dlažeb
Velkoformátové dlaždice a obkládačky jsou trendem současné doby jak v privátní výstavbě, tak i ve veřejných objektech. Společnost LASSELSBERGER, s. r. o., vychází vstříc současným požadavkům klientů – maximalizaci formátu obkladu s jednoduchými dekory v minimalistickém pojetí. Kolekce RAKO nabízí nově formáty 120 x 120 (v nabídce jsou také 60 x 120, 80 x 80, 40 x 80, 60 x 60, 20 x 120, 30 x 120cm) a obkládačky rozšíří formátovou škálu o rozměr 40 x 120cm. Současná éra velkoformátových obkladů představuje výzvu pro mnohé kladečské firmy, a to jak po stránce technické, tak i řemeslné.
Použitá stavební chemie:
- Penetrace P201, P202
- Stěrky
- Lepidlo AD530, AD531 MAX, AD700
- Flexibilní spárovací hmota GFDRY nebo GFBIO
- Pružný tmel
Pracovní postup - detailní popis
Podklad
Betonový podklad musí být vyzrálý min. 28 dnů a mít zbytkovou vlhkost menší než 5%. U anhydritů je nutno dodržet zbytkovou vlhkost pod 0,5% a u podlahového topení pod 0,3%. Podklad musí být pevný, zbavený nečistot a nerovností. Pro ujednocení savosti podkladu použijeme penetraci P202 v příslušném ředění (cca 1 : 3 - 5), nebo hloubkovou penetraci P201 bez ředění.
Vyrovnání podkladu
Pokládka velkoformátové keramiky do tenkého lože klade vysoký nárok na vyrovnání podkladu, kdy i povolená tolerance 2mm pod 2m latí může znamenat nerovnost. Vyrovnání zajistíme stěrkami či samonivelečními hmotami. Po penetraci podkladu použijeme pro vyrovnání podlah samonivelační hmotu s optimálním rozlivem LE20 nebo rychletuhnoucí LE30. Na stěnu je vhodná vyrovnávací stěrková hmota 5286 (dříve LE21).
Rozvrhnutí spárořezu
Před samotnou pokládkou je tento krok jeden z nejdůležitějších. Pečlivé vyměření pokládky u stěn a podlah zajistí křížový laserový zaměřovač. Při vyměřování spárořezu u stěn musíme důsledně dbát na zásady dořezu v koutech (větší než ½ formátu), u podlah ctít konstrukční a objektové dilatace v podkladu, které se nám promítnou do spárořezu v celé jejich šířce.
Lepení velkoformátové dlažby
Pro montáž obkládaček použijeme lepící tmel AD510 News a u dlažby do formátu 60 x 60 cm je vhodný tmel AD530. Pro větší formáty je určen lepicí tmel AD531 MAX typu C2TES1. Tento tmel má vylepšené vlastnosti vhodné pro velké formáty – vysoká přídržnost a flexibilita (třída S1), jednoduchá zpracovatelnost, vysoká odolnost proti skluzu, dlouhá doba otevření, vytvrzení bez pnutí a garantovaná odolnost proti výkvětům. Toto lepidlo je vhodné i pro lepení dlažby do formátu 60 x 60 cm v exteriéru. Pro lepení velkoformátové dlažby na extrémně namáhané prostory (vysoké zatížení, tepelné namáhání až + 70 °C, rozměrové změny v podkladu) a umělé kamenné desky (přírodní materiál pojený pryskyřicí) je vhodné použít rychletuhnoucí dvousložkový lepicí tmel s označením AD700, typu C2FTES2 s vysokou přídržností a příčnou deformací (S2, ≥ 5 mm). Platnou zásadou při kladení dlaždic větších formátů je vytvoření kontaktní vrstvy lepicím tmelem na rubové straně dlažby, takzvané dvoukontaktní lepení – buttering-floating. Lepicí tmel natahujeme zubovou stěrkou jedním směrem, a to od hrany předpokládané pokládky dlažby. Šířka spár by neměla být menší než 2mm.
Spárování
Spárovat je možné až po vyzrání lepidla, minimálně po 2 dnech od nalepení obkládaček, u slinutých nenasákavých obkladů a dlažeb po 3–4 dnech, u nesavých podkladů po 5–7 dnech. Pro spárování položené keramiky použijeme flexibilní hmotu GFBIO, popřípadě GFDRY, obě kategorie CG2WA. Samozřejmostí pokládky, tak jako u všech formátů, je důsledné dodržení dilatací jak obvodových, tak mezilehlých. Mezilehlé je nutno provádět v plochách max. 6 x 6m a u podlahového topení max. 3 x 3m. Tyto pružné dilatační spáry provádíme až po vyspárování, kde do vyčištěných spár vkládáme pro jejich správnou funkci separační provazec PES a následně v interiéru silikon ASI a v exteriéru polyuretan SAB.