Bazén
Bazény patří mezi velmi náročné oblasti izolování a montáže keramických obkladů z důvodů vystavení stálému a tlakovému zatížení vodou a také periodické sanitaci. Řešení vyžaduje vždy odborné posouzení a profesionální projektovou dokumentaci. V bazénech klademe vysoké nároky na podkladní konstrukce, kde jednoznačně doporučujeme provedení z vodostavebního betonu.
Typová skladba
- Penetrace P201, P202
- Hydroizolační stěrka SE6 v celkové tloušťce min. 3 mm
- Těsnící páska SE5 šíře min. 100 mm
- Lepidlo AD531 MAX nebo AD550
- Bazénový obklad (série COLOR TWO nebo POOL)
- Epoxidová spárovací hmota GEASY
- Silikonový tmel ASI + dilatační provazec PES
Pracovní postup - detailní popis
Příprava: Podklad musí splňovat vlastnosti předepsané projektovou dokumentací a příslušnými normami. Musí být vyzrálý se zbytkovou vlhkostí do 4 %. Pevnost v odtrhu musí vykazovat hodnotu alespoň 1,5 MPa. Odchylka rovinnosti podkladu nesmí přesáhnout 2 mm na 2m lati. V případě nedostatků je třeba povrch vyrovnat vyrovnávací stěrkou 5286 (dříve P204). Povrch opravovaného betonu je nutno vždy předem penetrovat P201.
Izolování - dokonalé utěsnění bazénové vany včetně navazujících objektu žlabů a ochozů: Izolování provádíme stěrkovou izolací SE6 ve třech vrstvách v celkové tloušťce 3 mm se spotřebou cca 4,5 kg/m2. Ta vytváří trvale pružnou izolační vrstvu odolnou vůči tlakovému namáhání vody. Interval mezi jednotlivými vrstvami 4–6 hod. Pro překlenutí přechodů, dilatací a zpevnění vnitřních rohů vkládáme do izolační vrstvy bandáž SE5. Ta musí být celoplošně vlepena do SE6. Spotřeba pro plný kontakt je cca 0,3 kg/bm. Detaily zatěsnění prostupů řešíme pružným polyuretanovým tmelem SAB. Konstrukční řešení detailů vychází z prováděcího projektu nebo z konzultací s našimi technickými poradci.
Revize těsnosti před dalším postupem prací z důvodu možné opravy netěsností – zátopová zkouška: Celý izolační systém je připraven k zátopové zkoušce až po úplném vyzrání, tj. po 7 dnech.
Montáž keramického obkladu na izolační stěrku: Lepení bazénových obkladů lze provádět různými druhy lepicích tmelů. Vždy je třeba dbát na max. pečlivost, neboť opravy při bezprostřední montáži na izolační vrstvu jsou značně rizikové. Vždy používáme metodu oboustranného nanášení lepidla (buttering-floating) pro zajištění bezdutinového kontaktu obkladu s podkladem a dodržujeme dilatační pole. Pro standardní formáty bazénového programu používáme cementové lepidlo AD531 třídy C2TES1. Pro zmenšené formáty a mozaiky pak bílé lepidlo AD550 třídy C2TES1. Nekeramické materiály doporučujeme lepit přímo epoxidovou
hmotou GEASY. Spotřeby tmelů se pohybují od 2,5 do 5 kg/m2.
Spárování keramického pláště hmotou chemicky odolnou vůči dezinfekčním látkám užívaným při provozu bazénu: Na spárování používáme chemicky odolnou epoxidovou spárovací hmotu GEASY třídy RG, dodávanou ve čtyřech barevných odstínech. Tento materiál s vylepšenou recepturou má výrazně zlepšenou omyvatelnost při spárování! Lepidlo musí být vyzrálé a spára musí být čistá a suchá. Spotřeba této hmoty se pohybuje cca 1–1,8 kg/m2 dle velikosti formátu obkladových prvků.
Dotěsnění spár prostupů a přechodů trvale pružným tmelem: Pro umožnění pohybu v dilatační spáře je nutno použít sanitární silikon ASI. Vydatnost kartuše 310 ml je cca 5–12 bm dle velikosti spáry. Barevná škála pokrývá všechny barvy hmoty GEASY. Při aplikaci silikonu ASI je nutné použití pokladního provazce PES. Zamezí nežádoucímu přilnutí ke dnu spáry a vymezí přesný tvar silikonu.
Úklid a údržba: Pro běžnou údržbu použijte čisticí prostředek CL803 v kombinaci s CL802 (vodní kámen) a CL810 (mastnoty). U těchto prostor je nutné mít vypracovaný úklidový plán. Špatný úklid podporuje usazování nečistot a způsobuje zhoršení protiskluzných vlastností.