Suroviny
Ekologie a ochrana životního prostředí
-
Používáme recyklovatelné obaly
Hledáme cesty ke snížení odpadu z obalových materiálů.
-
Snižujeme CO2 z dopravy
Díky lokálním zdrojům omezujeme produkci CO2 z dopravy.
-
Přírodní vstupní suroviny
Vyrábíme výrobky šetrné k životnímu prostředí.
-
Ložiska blízko výrobních závodů
Více než 95 % všech surovin je z vlastních zdrojů.
Základní přírodní suroviny pro výrobu obkladů RAKO dodává společnost LB MINERALS, s.r.o.
Jsou těženy v různých lokalitách blízko výrobních závodů.
- Více než 95 % všech surovin získáváme lokálně těžbou ve vlastních surovinových ložiscích.
- Minimalizujeme rizika výpadků klíčových surovin.
- RAKO je spolehlivý partner a dodavatel.
V dnešní době způsob výroby keramických obkladů velice pokročil, ale stále se neobejde bez základních přírodních surovin jako jsou jíly, kaoliny, živce a písky. Tyto suroviny pro výrobu obkladů RAKO z téměř 95 % dodává společnost LB MINERALS, s.r.o. Jsou těženy v různých lokalitách České republiky.
Ke stažení - Bezpečnostní listy
- Bezpečnostní list - obkládačky (PDF; 432,67 kB)
- Bezpečnostní list - dlaždice (PDF; 429,4 kB)
- Hlavním dodavatelem je LB MINERALS, společnost, která je součástí LASSELSBERGER Group a v tuzemsku je významnou těžební organizací.
- Její ložiska se nachází v České republice, kde se suroviny těží a následně upravují pro výrobu keramiky
Protože jsou suroviny LB MINERALS vyhrazenými nerosty a jsou součástí nerostného bohatství ČR, tak na těžbu a zpracování bedlivě dohlíží i státní orgány. Těžba a zpracování surovin LB MINERALS je realizována dle standartu ISO.
Získávání nerostných surovin prošlo v minulém období prudkým vývojem. V současné době jsou uplatňovány nové postupy zefektivňující nejen samotnou těžbu, ale významně přispívají také k ochraně zdraví při práci či ochraně životního prostředí.
- Již naši předkové věděli, že je výhodné vybudovat zpracovatelské závody vyrábějící keramické obklady poblíž těžebních lokalit. LASSELSBERGER Group v České republice na tuto tradici navazuje.
- Pro výrobu keramických obkladů jsou přednostně a téměř ze 100 % využívány suroviny z lokálních zdrojů, což významně přispívá k omezování produkce CO2 z dopravy.
Více než 95 % všech surovin máme z vlastních zdrojů.
- Těžba i úprava jílů, kaolinů a živců probíhá na principu fyzikálně mechanických operací.
- V procesu úprav nejsou přidány žádné látky, které by svou povahou změnily charakter těchto surovin.
Proto jsou suroviny pro výrobu keramických obkladů vždy na konci úprav čistě přírodní materiál.
Na dekorace a povrchové úpravy se používají suroviny a glazury s minimálním dopadem na životní prostředí a zdraví.
Efektivita výroby snižuje použití nebezpečných látek na úplné minimum bez negativního dopadu na design výrobku. Neustále hledáme na trhu přírodnější a ekologičtější alternativy dekorativních surovin (glazur) na podporu kontinuálního zlepšování v oblasti životního prostředí.
- Společnost LB MINERALS si uvědomuje, že svojí činností mění charakter a ráz krajiny, proto klade velký důraz na sanaci a rekultivaci vytěžených lokalit.
- LB MINERALS prostřednictvím sanačně-rekultivačních akcí vrací krajinu zpět přírodě a lidem.
- Společnost LB MINERALS přispívá k biodiverzitě.
- Nové lokality jsou zázemím pro vzácné druhy flóry i fauny.
- Přírodu vrací do podoby nepoznamenané člověkem.
Společnost LB MINERALS každý rok na rekultivované plochy nechá vysadit přibližně 50 000 nových stromků. Kolegové hledají příležitosti, jak citlivě některé z oblastí využít pro přírodní společenský prostor.
Na rekultivaci vytěžených lokalit se podílí i společnost LASSELSBERGER tím, že se využívají nezpracované střepy z výroby na závoz (zásyp) vytěžených lokalit. Tím vracíme zpracovanou, ale nezměněnou surovinu zpět, kde se vytěžila (nakopala).
- Snažíme se hledat cesty ke snižování odpadu z obalových materiálů, které společnost LASSELSBERGER zpracovává.
- Vyžadujeme od našich dodavatelů surovin vratné a recyklovatelné obaly.
- Aplikujeme efektivní změny v rámci odpadové politiky a koloběhu odpadů. Například dřevěné palety odebíráme pro opětovné využití.
- Dlouhodobě hledáme možnosti využití odpadů z jiných výrobních procesů zabývajících se stavební výrobou (cihly, beton, sklo...) , testujeme odpadní produkty při výrobě elektrické energie a další projekty.
Z jakých surovin se keramické obklady vyrábí?
Jíl je hornina složená z převážně jílových minerálů, která vznikla usazením naplavenin v lagunách prehistorických řek.
Na každé lokalitě se vyskytuje jiný druh jílu, jež se liší nejen svým vznikem, ale také složením. Díky tomu mají různé druhy jílů jiné technologické vlastnosti, které umožňují jejich použití v různých odvětvích.
Co by se bez jílu nevyrábělo? Keramické obkládačky a dlaždice, komínové systémy, elektro-porcelán, užitková keramika. Výroba žárovzdorných cihel, šamotů, hmot a kelímků se také neobejde bez kvalitních jílů. Nelze opomenout jíl při výrobě střešních tašek a izolačních cihel.
Kaolin je bělavá hornina sedimentárního původu, která vznikla zvětráváním či kaolinizací živcových hornin.
Získání kaolinu z natěžené suroviny je poměrně zdlouhavý proces, jen ve zkratce se jedná o třídění, sedimentaci, lisování, sušení a mletí.
Použití kaolinu je velmi různorodé. Nejčastější použití kaolinu je při výrobě keramiky, porcelánu, papíru, skleněných vláken a sanitární keramiky. Mezi další použití lze uvést zpracování jako plnivo v různých výrobách, k přípravě omítkových barev, při výrobě tužek, tmelů nebo jako izolační hmoty ve stavebnictví.
Živce jsou bezvodé aluminosilikáty vzniklé krystalizací vyvřelých hornin a představují nejrozšířenější horninotvorný prvek zemské kůry.
Živce jsou ceněny zejména pro svůj obsah alkálií, jež v sobě při zahřívání na vysoké teploty rozpouští ostatní složky keramické hmoty a po utuhnutí spolu vytváří slinutý nebo pórovinový keramický střep.
Živce se používají nejvíce v keramice, např. při výrobě keramických dlaždic, sanitární keramiky, porcelánu, elektro-porcelánu, glazur, smaltů nebo frit. Dále nacházejí uplatnění při výrobě obalového, užitkového i plochého skla.
Prohlédněte si další kroky životního cyklu výrobků RAKO
- Rádi Vám poradíme
- Infolinka +420 800 303 333
- E-mail info@rako.cz